+420 724 169 619 - objednávky info@fyzioterapie-uhersky-brod.cz

Židle v historii

Jak se cítili ve středověku mniši v klášterech při opisování knih se můžeme jen domnívat.

V 19. a na začátku 20. století patřila práce úředníků, zapisovatelek a účetních, k těm prestižnějším ve společnosti. V této době často pracovali více jak 8 hodin denně. Zdalipak měli stejné potíže s bolestmi za krkem, zad, hlavy a stavy vyčerpání jako mají lidé pracující v kancelářích a např. bankách dnes? Jak se cítili lidé na začátku 20. století se můžeme také jen domnívat.

Co ale víme je, jak se cítili lidé v kancelářích (relativně) před pár lety, v druhé polovině 20. století. Moje maminka celý život pracovala v účtárně a já si nepamatuji, že by si ona nebo její kolegyně stěžovaly na potíže časté v dnešní době.

Co je jinak?

Pracovní místo?

Dříve: dřevěná židle, psací stůl.

Dnes: často židle s možností nastavit výšku sedáku, sklopit opěrku, pojízdná kolečka, psací stůl.

Vypadá to, že vybavení je dnes lepší.

Pracovní pomůcky?

Dříve: psací potřeby, papír, později psací stroj, kalkulačka.

Dnes: počítač, tiskárna, mobilní telefon apod.

Taky lepší, že? Práce je rychlejší, efektivnější. Tak proč se lidé cítí hůře?

Životní styl?

Dříve: většina chodila do práce i zpět pěšky, popř. hromadnou dopravou. V 50. letech minulého století nebyla televize a později vysílala až ve večerních hodinách. Slovo počítač a mobilní telefon neexistovalo. Lidé zcela jistě více chodili.

Dnes: často do práce i zpět autem, velká většina lidí i ve volnu usedá k počítači. Méně pohybu? Průměrně pravděpodobně ano, ale neplatí to plošně. A je velká možnost pohybových aktivit.

Zda bylo něco lepší, posuďte sami.

Podívejme se na práci samotnou

Dříve: při psaní na papír nebo na psacím stroji člověk vykonával různé pohyby hlavou. Sledoval papír, podklady, ze kterých opisoval. Pro další podklady si musel dojít do vedlejší kanceláře nebo dílny. Častá změna činnosti.

Dnes: dlouhodobé sledování obrazovky počítače. Pracovní materiály přijdou emailem. Nemusíme ani vstát od stolu.

Zde je pro lidské tělo lepší varianta dříve. Je jednoduché to změnit. Během práce jednoduše vstát a pro potřebné věci si dojít, při tom se lehce protáhnout.

Většina potíží se připisuje právě dlouhodobému sedu, ale dříve lidé taky dlouho seděli!

Že by to bylo tím počítačem? Proč, když nám tak zjednodušuje práci?

V očích jsou také svaly!

Zapomíná se na naše oči. Akomodaci (zaostřování) oční čočky zajišťuje ciliární svale, a to je sval jako každý jiný. Potřebuje pohyb, stáhnout, povolit, relaxovat. A právě to mohla dělat při psaní na papír nebo na psacím stroji. Naše oko není na dlouhé zírání do blízka na jedno místo uzpůsobeno.

Dříve se lidé potřebovali dívat do dálky, ulovit potravu, sledovat, zda se neblíží nebezpečí, a také jaké bude počasí. Díváním se do počítače je oko stále zaostřeno na jedno místo, není potřeba ani příliš pohybovat hlavou. Při dlouhodobém zaostření se oční čočka stáhne, a tak jako každý jiný stažený sval ovlivní i svaly další. V obličeji, v oblasti krku, trapézové svaly, svaly kolem lopatek a tak dále.

Co s tím?

Co jsme dělaly jako děti ve škole? Pamatujete? Hleděly jsme z okna. Paní učitelce se to nelíbilo, ale byla to naše ochrana, odpočinek očím. To stejné můžete dělat i dnes. V různých intervalech se dívat z okna, do dálky, nejlépe do zeleně.

A co vaše oči velice potěší, je tma. Dopřejte svým očím chvíle ve tmě. Zde si oko nejlépe odpočine. Tmy v dnešní době máme opravdu málo. Ale, jako obvykle, i zde je situace elegantně řešitelná. Všudypřítomný světelný smog snadno odstíníte kvalitními závěsy. Kromě toho, že vás za to budou milovat vaše oči, potěšíte i zbytek své bytosti, protože kde není tma, nemůže být ani kvalitní spánek.

Přeji pohodu vašemu tělu i vašim očím.

Elen Šubčíková

 

SM systém

 

Proč si stáhnout tento e-book?

Krátký a věcný text o praktickém cvičení pro zdraví.

You have Successfully Subscribed!