+420 724 169 619 - objednávky info@fyzioterapie-uhersky-brod.cz

Znáte svůj akumulátor?

Co si představit pod pojmem můj akumulátor? Dá se to přirovnat k baterii. Tak jako přístroje potřebují k činnosti zdroj, buď vnitřní (baterii) nebo vnější (elektrický proud, sluneční záření, vítr), tak nějak podobně to má i naše tělo. Bez vnitřních zdrojů, jakési energie, bychom nemohli fungovat. A taky jako přístroje můžeme tyto vnitřní i vnější zdroje využívat.

Vnitřní zdroje jsou naše zdroje zdraví.

Zdravé tělo má těchto zdrojů dostatek. Cítíme se dobře fyzicky i psychicky, máme chuť se pohybovat, jsme kreativní, zvládáme stresové situace. Pokud jsou naše vnitřní zdroje nedostatečné, cítíme se unavení, vyčerpaní, stres nezvládáme. Ne náhodou pak říkáme: „ Potřebuji dobít baterky.“ Se svými zdroji zdraví se můžeme naučit pracovat a tím je posilovat.

Najděte své zdroje.

Jak na to?

Nejdříve je potřeba své vnitřní zdroje najít. Běžně vnímáme na těle místa nepohodlí, napětí, bolesti. Zkuste si lehnout, uvolněte se a hledejte na svém těle místo, kde se cítíte úplně nejlépe. Může to být pocit tepla, pohodlí, uvolnění, radosti, vděčnosti, klidu apod. S dětmi při kraniosakrální terapii hledáme sluníčko. Jakmile se s tímto místem spojíte, dobře všechny pociťované vjemy prozkoumejte. Jakou mají kvalitu? Čím více pozornosti tomuto místu dáte, tím více ho posílíte a tento příjemný pocit se začne rozšiřovat do okolí a postupně do celého těla.

Že jste takové místo nenašli? Možná je váš akumulátor slabý nebo jen nedokážete dostatečně vnímat své tělo. V tomto případě můžeme využít zdrojů vnějších. Je to všechno, co nám dělá radost. Činnosti (zájmy), lidé (děti, přátelé), místa (příroda, divadlo). Jak se má vaše tělo při těchto činnostech, při pobytu v přírodě? Tetelí se radostí, celé se uvolní, rozšíří při pobytu v přírodě? Buďte s ním v kontaktu a naslouchejte mu. Pak nedovolíte, aby se váš akumulátor vyčerpal.

Velmi vhodnou terapií na doplnění zdrojů zdraví je i kraniosakrální terapie.

Elen Šubčíková

 

SM systém

 

Proč si stáhnout tento e-book?

Krátký a věcný text o praktickém cvičení pro zdraví.

You have Successfully Subscribed!