+420 724 169 619 - objednávky info@fyzioterapie-uhersky-brod.cz

 

Víte, jak se má vaše tělo? Vnímáte, co vám hlásí? Co zrovna potřebuje? Znáte ho?

Tlaky a tahy

Svět, v němž momentálně žijeme, nás tlačí do stresu a shonu. Skrze reklamy nám podsouvá potřeby, které bychom měli naplňovat a za co máme utrácet. Tedy že musíme více vydělávat, abychom to všechno měli z čeho zaplatit. Namlouvá nám, že musíme být výkonní, rychlí, zvládat hodně věcí najednou, být úspěšní v zaměstnání, doma, prostě všude. A když už máme chvíli času, věnujeme obvykle pozornost cizím názorům a problémům v televizi. Pokud se někdy jen tak zastavíme, tak často s výčitkami, co jsme ještě neudělali.

Zkrátka, způsob života v tomto materiálním světě nám nedává příliš prostoru být sami se sebou, se svými pocity a potřebami. Vyžaduje pak určitou vůli a rozhodnutí, pokud se máme podívat na sebe a do sebe, abychom zjistili, kdo vlastně jsme, co chceme a odpověděli si poctivě na otázku, jak se cítíme.

Nalijme si čistého

To, co většina z nás spolehlivě vnímá, je bolest, únava, žízeň, momentální nálada (nejčastěji ta špatná). Vnímáme často pouze signály nutné k naplnění potřeb pro přežití. I s těmi se však někdy vyrovnáváme s tendencemi k sebedestrukci. Jsme nenápadně vedeni k tomu, abychom únavu překonávali v rámci výkonnosti, když to nejde jinak, tak kávou nebo chemicky-toxickými a závislost vyvolávajícími energy-drinky. Bolest řada lidí rutinně přebíjí tabletkami z lékárny, zhusta i těmi, které předepíše lékař. Ale únava a bolest jsou už voláním těla o pomoc. Něco je špatně, je potřeba něco změnit, zastavit se.

Představte si: Jedete ve svém autě. Náhle se rozsvítí kontrolka, že nemáte motorový olej. Vezmete kladivo a kontrolku urazíte. Zmizela kontrolka (bolest), umlčená kladivem (tableta). Zůstal problém. Co bude s vaším autem dál?

Ano, je to poněkud depresivní čtení. Protože popisuje depresivní skutečnost. Nicméně abychom mohli udělat změnu v životě, musíme se napřed pozorně podívat, kde jsme, kam jsme se dostali. Pak si položit otázku, zdali tam chceme setrvat, a s plným vědomím udělat rozhodnutí. A pak… podle toho postupovat dál.

Mnoho lidí předpokládá, že se z té šlamastyky nelze jen tak dostat, a rovnou najde mnoho důvodů, proč tomu tak je. Ale vězte, pokud se rozhodnete, můžete po malých kouskách, postupně, začít měnit svůj život. My máme možnost pozorovat takové pomalé, beznásilné, zprvu nenápadné, avšak v dlouhodobé perspektivě významné posuny u některých našich dlouhodobých spolupracovníků – pacientů, kteří se rozhodli být našimi aktivními partnery na své cestě ku zdraví. Dokazují sobě, nám i všem okolo, že to jde.

 Klíčové je začít.

Třeba od svého těla, toho moudrého průvodce, rádce, dobrého přítele na naší životní cestě. Ono opravdu ví, jak vám je, a dokonce i to, co skutečně potřebujete. Jen mu začít naslouchat.

První rande s vlastním tělem

Zastavte se na chvíli. Dopřejte si zastaveníčko, pro začátek třeba v délce jednoho večerníčku (10 minut).

Lehněte se na záda a pozorujte svůj dech. Kde cítíte pohyb při dechu? Vnímáte někde napětí či tlak?

Pak dejte pozornost jednotlivým částem těla. Můžete začít od špiček na nohou: jsou obě vaše špičky vytočeny stejně, nebo je každá jinak? Jak? Pokud máte náladu, zkuste se zamyslet, proč tomu tak je. Projevuje se tento případný rozdíl i ve vašem stoji a chůzi?

Pokračujte přes lýtka, kolena, stehna. Dotýká se vaše pánev podložky na obou stranách stejně, nebo ležíte více na jednom boku? Co páteř, kde se dotýká podložky, kde se opírá nejvíc a kde je naopak mezera? Jak leží lopatky, hrudník, ramena, krk a hlava?

Horní končetiny – jsou stejně vytočené? Jak máte lokty?

Kdybyste leželi na písku, jaký by byl otisk těla?

Čím více věcí se vám podaří pozorovat, tím lépe. Nehodnoťte, zdali je něco dobře nebo špatně, jen pozorujte. Když budete mít náladu, buďte zkoumaví a hraví, vždyť je to rande s vámi samými! Opět poznáváte své tělo a učíte se s ním komunikovat. Buďte k němu vlídní a užijte si to.

Přejeme vám příjemné chvíle zastavení.

Námět: Elen Šubčíková
Napsala: Lenka A. Němcová

[/ et_pb_text] [/ et_pb_column] [/ et_pb_row] [/ et_pb_section]

SM systém

 

Proč si stáhnout tento e-book?

Krátký a věcný text o praktickém cvičení pro zdraví.

You have Successfully Subscribed!